ИЗЛЕЗЕ ИСТИНАТА ЗА ОТСЕЧЕНАТА ГОРИЧКА ЗАД ПАМЕТНИКА В КВ. "БРИЗ"
Докато други европейски градове се опитват да запазят дърветата си и да имат повече зелени зони, Варна стремително се превръща в бетонен град. Извърши се поредното изсичане на дървета. Варненци са бесни от случващото се.
Беше изсечена горичката зад Паметника в кв. "Бриз" във Варна, като това се случи въпреки неодобрението на живущите в квартала и много други варненци. Хората се разбунтуваха и поискаха обяснение за случващото се незабавно.
Ето както гласи позицията на кмета на Варна Благомир Коцев:
"Община Варна е била осъдена на последна инстанция да позволи отсичането на дърветата в кв. "Бриз" в изпълнение на инвестиционния проект на собственика. Това е тъжната истина за премахването на горичката в подножието на паметника. Решението на Върховния административен съд е от 2 ноември, 2023 г., а седмица по-късно – на 10 ноември, заповед за сечта издава временно изпълняващият кмет на Варна – Пейчо Пейчев.Сагата започва още през 2008 г., когато за имота се издава ПУП и се назначава геодезическо заснемане на растителността в парцела. По-късно през 2012 г., след преминаване през законовите процедури, липса на повдигнати възражения и одобрение от тогавашния кмет Кирил Йорданов, устройственият план влиза в сила. Инвестиционният проект, довел до сегашните събития, е от 2021 г. Той предвижда премахване на растителността за сметка на 5-кратна компенсация. Съгласуван е с РИОСВ, Енерго ПРО и ВиК, и одобрен на 17 декември 2021 г. Именно последвалия отказ за сечта обжалва и печели на две инстанции собственикът на имота – първо във Варненския окръжен съд, а след това и във Върховния административен съд.
Може би тук е добър момент да се каже, че тази история се повтаря вече няколко пъти в моя мандат. Инвестиционни проекти за строителство на сгради на по няколко десетилетия се реализират изцяло в рамките на закона, но в очевиден сблъсък с обществения интерес. Когато собственикът има намерение да строи, законът му позволява да отсече всяко поискано от него дърво, стига да компенсира това със засаждане на други. Общината губи всяко дело, когато откаже да позволи сечта, защото няма законово основание да го прави, в случай че законът е спазен. Единственото, което постига администрацията с отказа си, е да забави процеса, докато делото премине своя ход.
За съжаление тази история няма да е последната. В Общината има стотици одобрени ПУП-ове в годините преди мен, чиито инвестиционни проекти рано или късно ще доведат до ново отсечено дърво.
Кардинално решение за това може да има или на държавно ниво – с дълбоки реформи, или с нов Общ устройствен план на града.
Нашето временно решение е да одобряваме новопостъпилите искания за ПУП с оглед на територията, заобикаляща терена. Тази неформална политика на Общината има за цел да забави застрояването на Варна, макар и да е крайно непопулярна сред строителите, архитектите и инвеститорите.
Всички варненци искат повече зеленина и по-малко бетон, защото така помним морската столица от детството си. Но играта на котка и мишка между строителните предприемачи и общинската администрация няма да спре, докато не се приемат трайни решения за облика на града – такъв, какъвто искат да го виждат неговите граждани".
източник: novavarna.net